23
Pro
Off

Údržba klece a podestýlka pro králíky

Mít doma malého králíka znamená pro malé děti zajímavou životní zkušenost. Většinou je chováme v kleci, v níž by měla být podestýlka pouze v místě, kde se králík naučí chodit na záchod. Zbývající prostor můžeme ponechat volný anebo jej vyplníme výstřižkem z koberce. A jakou podestýlku zvolit?
králíci v trávě

Granule nebo hobliny

Je to čistě individuální podle toho, co vyhovuje nám i zvířátku. Na trhu existuje řada možností, mohou to být osvědčené specializované granule z recyklovaného papíru anebo speciálně vyvíjená podestýlka pro králíka, případně prokočky, např. Agrolit, Cats best anebo bentonitová zemina. Tradičním řešením jsou i prachu zbavené hobliny, lze je objednat ve větším množství, např. balení 25 kg jako součást podestýlky pro koně. Mohou mít různou hrubost, ale i ty hrubší jsou dobře nasákavé a především krásně voní dřevem. Hobliny můžete měnit častěji, neboť je jejich cena velice nízká a nezpůsobí žádnou díru v rodinném rozpočtu. Drobné hobliny však mohou být problematické u dlouhosrstých odrůd, v takovém případě je vhodnější vybírat pouze velmi hrubé dřevěné štěpky.
Údržba králičí klece je poměrně snadná vzhledem k tomu, že jsou zvířata velmi čistotná a za svou toaletu si volí jen jedno, maximálně dvě místa uvnitř kotce. Toaletu bychom měli vybírat a měnit pravidelně každý den, samotnou klec však stačí čistit v průběhu týdne jen jednou. K čištění lze využít speciálních přípravků, ale postačí i docela obyčejná teplá voda s přídavkem octa, který působí jako dokonalá desinfekce. Záchůdek bychom však měli pouze vysypávat a nedesinfikovat, aby nebyl králíček dezorientovaný a nevyhledával vždy znovu nové místo pro záchůdek.
králíček na dlani

Domeček

Králíci se jako všichni hlodavci mohou cítit v některých situacích ohroženi a jestliže se nemají kde schovat, zbytečně je trápíme stresem. Ideální je, jestliže klec vybavíme malým úkrytem. Stačí dřevěná nebo plastová boudička, na kterou mohou vyskočit a rozhlížet se po okolí, anebo se schovat dovnitř. Dřevěné výrobky jsou vhodnější, králíci si o ně mohou brousit svoje hlodáky a dřevo jim v tomto případě neublíží.